Amba Vilas (Mysorský palác) je historický palác v meste Mysore (postavený Maharádžom Rajarshim H.H. Krishnarajendra Wadiyar IV, v štáte Karnataka, južná India). Je oficiálnou rezidenciou Wadiyarskej dynastie a Mysorského maharádžu (titul vládcu Kráľovstva Mysorského), bývalej kráľovskej rodiny Mysoru, vznešeného kniežacieho štátu v rokoch 1399-1950. V paláci sa nachádzajú 2 obradné slávnostné haly kráľovského súdu (nazývané durbar – perský termín pre Šáhov vznešený súd) a množstvo nádherných miestností (s dominujúcou zápasníckou arénou), dvorov, nádvorí a budov. Mysorský palác je po Taj Mahale v súčastnosti s návštevnosťou viac než 3 mil. ľudí ročne jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v Indii. [zdroj wikipedia]. Viac informácii o kráľovskom paláci sa nachádza na stránkach http://www.mysorepalace.gov.in/.
Samotný palác je nádherný a majestátne draho vyzdobený, no pohyb v ňom je obmedzený vopred určenou krátkou trasou. Vzhľadom na jeho obľúbenosť je preplnený ľuďmi a po priestoroch palácu sa v užších častiach pohybujete doslova ako v prvomájovom sprievode. Vládne tam hluk, nie je nezvyčajné, že stráž píska nahlas po ľuďoch píšťalkami a krií, nakoľko veľa ľudí vedome porušuje zákaz fotografovania. Fascinujúce je, že na tak malom kúsku stretnete širokú škálu rozličných typov ľudí – či už črtami tváre, odtieňmi pokožky, jazykmi, správaním. Po paláci sa chodí na boso, topánky vám postrážia za 3 rupie. Nedostanete však žiadny lístoček, proste si vás jednoducho zapamätajú podľa tváre. Pri tej mase ľudí je to obdivuhodný výkon.
V areáli sa nachádza aj múzeum (nenavštívili sme ho však, bolo úplne plné) a 7 svätýň (pri južnom vchode sa nachádza Sri Shwetha Varahaswami a v západnej časti Sri LakshmiRamana Swami), o ktorých píšem v samostatnom článku. Palác sa dá obísť a severnej časti parku môžete nájsť rásť voňavý santalový strom (neviem však, ktorý presne) a prístrešok pre slony. Nikdy som nebol tak blízko slona. Takže pre mňa to bol silný zážitok. Navštívili sme aj opustenú svätyňu. Keď je svätyňa v používaná, tak je udržiavaná, vážená, nedotknuteľná a čistá. Ak sa však nepoužíva, kľudne v nej skladujú odpadky a aj ich tam pália. Hinduistické svätyne majú istú atmosféru, ktorá mi je svojim spôsobom bližšia, ako kresťanský kostol.
Kompletná foto galéria je dostupná na tejto adrese:
https://plus.google.com/photos/104853636437180584831/albums/6086317879750676865?banner=pwa.















[…] priestoroch areálu Mysorského paláca sa nachádza až sedem svätýň: Sri Bhuvaneshwari, Sri Kodi Someshwara Swami, Sri Gayathri, Sri […]