V priestoroch areálu Mysorského paláca sa nachádza až sedem svätýň: Sri Bhuvaneshwari, Sri Kodi Someshwara Swami, Sri Gayathri, Sri Shwetha Varahaswami (južný vchod), Sri LakshmiRamana Swami (západná časť), Sri Prasana Krishnaswami a Sri Trinayaneshwara Swami.
Ako nás naučili, hinduistická svätyňa (Mandir) pozostáva minimálne z troch častí: vstupná dominantná brána, stĺp a modlitebňa. Od vchodu do modlitebne sa postupuje zľava doprava (v smere hodinových ručičiek). Severoindické mandiry sa od tých juhoindických architektonicky líšia. Počas nášho pobytu v paláci sme navštívili 3: Sri Shwetha Varahaswami, Sri LakshmiRamana Swami a Sri Kodi Someshwara Swami (neudržiavaná).
Na tejto adrese je dostupná kompletná foto galéria:
https://plus.google.com/photos/104853636437180584831/albums/6086317879750676865?banner=pwa.
Sri Shwetha Varahaswami
Svätyňa sa nachádza blízko južnej vchodovej brány areálu Mysorského paláca. Je postavená v architektonickom štýle impéria Hoysala. Svätyňa bola darom kráľa Chikka Devaraja Wadiyar (1673 – 1704). Vchodové dvere sú elegantné a vyobrazujú obrazy Srivaishnavu svätiaceho Desikara a Jeeyara. Jednou z dôležitých vlastností tejto svätyne sú nástenné maľby zobrazujúce scény z Ramayana a Bhagavatha a podľa informácie z informačnej tabule pochádzajú z druhého pondelka svetlej polovice mesiaca Magha, Bhava epochy 1797, čiže v našom letopočte rok 1875. Viac informácii o svätyni nájdete na týchto stránkach.
Sri Kodi Someshwara Swami
Neudržiavaná svätyňa sa nachádza v severo-východnej časti areálu paláca. Bola postavená Sri Kanteerava Narasaraja Wadiyarom v roku 1399. V jej priestoroch pred vchodom do modlitebne rastie strom “Banni” (pomenovanie v jazyku Kannada, používanom v štáte Karnataka, inak Prosopis cineraria). Okolo stromu sa nachádzali kamene s motívom hadov (symbol Shivu). Ako nám bolo povedané, je to pravidlom. Bolo to konečne miesto, kde nebolo nikoho a tak sme sa v kľude vedeli poprechádzať a pozrieť si detaily. Páčilo sa mi, ako tu sušili chilli a videl som tu behať 3 Burundukov, ktorých som neskôr v parku v meste Bengaluru videl relatívne veľa.
Sri Lakshmi Ramana Swami
Jedna z najstarších svätýň v meste. Nachádza sa v západnej časti areálu, pri západnom vstupe. Podľa nájdených nápisov v Coleových záhradách sa jedná o dar pre boha Lakshmi Ramana z roku 1499 od Vijayanagarského kráľa Narasanayaka, otca Krishnadevaraya. Podľa kroniky Mysorskej kráľovskej rodiny, z polovice slepý Brahmin bol vyliečený zo slepoty okolo roku 1599 zákrokom Raja Wadiyar. Stojaca postava kráľa v Anjalimudra so založenými rukami a pozerajúca sa do očí Bohovi tento skutok pripomína. Viac informácii o svätyni nájdete na tento adrese.
Be First to Comment