Brennisteinsalda, “Sírna vlna” je vulkán na juhu Islandu (63.980833, -19.145833) vysoký približne 855m. Patrí do komplexu aktívnych vulkánov Torfajökull, v dôsledku čoho sa v tejto oblasti nachádza množstvo fumarolov a solfatárov. Nachádza sa neďaleko osady Landmannalaugar, východiskového bodu jedného z najobľúbenejších islandských trailov Laugavegur. Vďaka svojmu pestrému zafarbeniu je najvýraznejším bodom tohoto trailu. Žltá pochádza zo síry, zelená z machov, béžová z ryolitov, čierna a modrá z lávy a vulkanického popola, červená zo železa. Toto predstavenie farieb z neho pravdepodobne robí najfarebnejšie miesto Islandu. Pre mňa osobne boli tento vulkán a kaňon rieky Emstrie (z ktorého mám 360° panorámu) najkrajšími miestami na treku Laugavegur.
[fotogaléria z treku Laugavegur] [kompletný videolist z výletu na Island] [panorámy z Laugavegur tracku]
Fumarola je forma prejavu sopečnej činnosti, čiže indikátor aktívneho vulkanizmu v oblasti. Sú to trhliny v povrchu zeme, cez ktoré unikajú do okolia plyny s teplotou 200 až 800 °C.
httpvhd://www.youtube.com/watch?v=e3tD7ZFGrnA
Solfatára sú fumaroly produkujúce prevažne sírne zlúčeniny. Väčšinou sa nevyskytujú osamotene, ale vo forme “fumarolových polí”, ktoré sú často sprevádzané inými hydrotermálnymi aktivitami. Príčnou úniku plynov je prítomnosť magmy alebo netuhých intrúzií nachádzajúcich sa v blízkosti povrchu zeme, z ktorých unikajú plyny. Vplyvom tepla môžú byť zahrievané prítomné spodné vody, pričom následne dochádza k úniku pár.
httpvhd://www.youtube.com/watch?v=jQWkyCzwvqM
Be First to Comment